Architektonická štúdia
Architektonická štúdia je prvý a zároveň najdôležitejší krok, tu vzniká vzťah medzi klientom a architektom. Myšlienky dostávajú kontúry, napĺňa sa lokalitný program investora v kontexte platného územného plánu a legislatívy. Práve tento zdanlivo jednoduchý stupeň ja ten najdôležitejší a výsledok tohto procesu je automaticky chránený autorským zákonom.
Východiskovými podkladmi štúdie spravidla sú:
- Lokalitný program klienta
- Zameranie pozemku-polohopis výškopis
- Územný plán resp. územno-plánovacia informácia
Projekt pre Územné rozhodnutie
Prvý stupeň projektovej dokumentácie spracovaný oprávnenou osobou vychádzajúci z arch. štúdie obsahujúci už aj niektoré profesie – čiastkové projekty spravidla v textovom znení ako aj prípojky na inžinierske siete. Jeho účelom je vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby, čím sa definujú jeho rozmery, proporcie, odstupy, funkcia. Projekt definuje jeho napojenie na inžinierske siete ako aj na dopravnú infraštruktúru. Tento stupeň je možné preskočiť v prípade, že sa jedná o jednoduchú stavbu resp. v prípade, že je pre daný pozemok spracovaný územný plán zóny ( to, buhužiaľ, nie vždy stavebné úrady rešpektujú), čím stavebník stráca peniaze aj čas. Nevyhnutnou súčasťou je koordinácia profesií.
Východiskovými podkladmi sú najmä:
- Architektonická štúdia
- Územný plán
- Podmienky pripojení na inž. siete od správcov sietí
- Zameranie pozemku-polohopis výškopis
- Iné prieskumy a rozbory nopr. dendrologický, svetlotechnický a pod.
Projekt pre Stavebné povolenie
Druhý stupeň projektovej dokumentácie spracovaný oprávnenou osobou spodrobňujúci stavebno-technické riešenie stavby, obsahujúci aj čiastkové profesie ako sú statika, elektroinštalácia, vykurovanie, zdravotechnika, chladenie a vetranie, požiarnu bezpečnosť, energetické projektové hodnotenie a pod. Projekt je určený pre vydanie stavebného povolenia – poslednou úradnou prerekvizitou pre legálny začiatok výstavby. Nevyhnutnou súčasťou je koordinácia profesií.
Východiskovými podkladmi sú najmä:
- Územné rozhodnutie, resp. arch. štúdia
- Hydrogeologický prieskum
- Radónový prieskum
- Zameranie pozemku a okolia-polohopis výškopis
- Iné prieskumy a rozbory napr. dendrologický, svetlotechnický a pod.
Realizačný projekt
Tretí stupeň projektovej dokumentáciu slúži na podrobné zdokumentovanie a zadefinovanie stavby. Používa sa aj na tendrovanie dodávateľov, avšak najmä na samotnú realizáciu diela. Zásadný rozdiel medzi projektom na stavebné povolenie a projektom realizačným je ten, že kým projekt na stavebné povolenie má obsah a podrobnosť prispôsobenú pre stavebné úrady a dotknuté inštitúcie, tak projekt realizačný nie je úradnou dokumentáciou, slúži na realizáciu stavby, je podrobnejší, obsahuje naviac detaily konštrukcií, výpisy a výkazy výrobkov ako sú zámočnécke tabuľky, klampiarske tabuľky, tabuľky okien, dverí, zasklených stien, obsahuje naviac čiastkové výkazy a výmery jednotlivých profesií a pod. Jeho súčasťou môže byť aj projekt interiéru, poprípade výrobné dokumentácie napr. pri CLT systéme a pod. Nevyhnutnou súčasťou je koordinácia profesií.
Východiskovými podkladmi sú najmä:
- Projekt pre stavebné povolenie
- Územné rozhodnutie, resp. arch. štúdia
- Hydrogeologický prieskum
- Radónový prieskum
- Zameranie pozemku a okolia-polohopis výškopis
- Iné prieskumy a rozbory napr. dendrologický, svetlotechnický a pod.